GERÇEK EMTİA TECRÜBE VE BİLGİDİR

Kullanıcı alışkanlıklarının değişimi ile çanta kullanımı yepyeni bir anlam kazandı. Çok geniş bir yaş aralığı ve sosyal gruba hitap eden eğilim uzun yıllar devam edecek gibi. Hem bu eğilim hem de çanta kullanımında eğitim sektörünün etkisi konularını görüştüğümüz ME Çantam Genel Müdürü Ersev Tut, bu gibi belirsiz dönemlerde bilgi ve tecrübenin firmaları ayakta tuttuğunu belirtti. Geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ettiklerini ifade eden Tut; “Önceki yıllardan tecrübe-lerimiz, yaptığınız işin küresel karşılığı olduğunu, yeni iş alanları ve fırsatlar oluşturabildiğimizi gösteriyor” dedi.

Firmanızı tanıtır mısınız?

Ersev Çanta yani ME Çantam olarak 2019 yılında ticari faaliyetimize
başladık. Türkiye’de ve dünyada kırtasiye ve çanta sektöründe uzun yıllara dayanan tecrübelerini bir araya getiren bir ekibiz. ME Çantam markamızla beraber tasarımdan üre-time, Ar-Ge ve marka yönetiminden satışa, konusunda tecrübeli kadrolar-la ilerliyoruz. Dünyaca ünlü Slazen -ger, Mattel, E One, Rainbow, Brawl Stars, Nasa gibi marka ve çizgi ka -rakterleri bünyemize kazandırarak, kendi sektörümüzde kısa zamanda çok yol aldığımızı söyleyebiliriz. Hangi tüketici kesimine hitap ediyorsunuz?
Bildiğiniz gibi son yıllarda çanta kullanımı moda, tarz göstergesi, yeni nesil bir yaklaşım oldu. Kalabalık alanlarda çevrenize dikkat ettiğinizde çok geniş bir yaş aralığının sırt çan -tası kullandığını gözlemleyebilirsiniz. 18 – 45 yaş aralığında ise özellikle laptop ve tablet taşıma gerekliliği sırt çantalarına yönelimi artırdı. Bu ne -denle çocuk ve genç kitleyi; güveni-len, talep edilen, küresel olarak sağlık kriterlerini yerine getiren markalarla buluşturuyoruz. Ürün gamınızda hangi ürünler bulunuyor?
Okul çantası, kolej çantası, beslenme çantası, sırt çantası, spor çanta, trol -ley, seyahat çantası, kalem çantası, anne/bebe çantası, moda ve fashion çantalar, matara ve çelik termoslar, saklama kapları, cüzdanlar, şemsiye ve kırtasiye ürünleri ürün gamımızda yer alıyor. Yeni ürün geliştirirken hangi kriterlere dikkat ediyorsunuz?Dünyanın her ülkesinde hukuki, siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan farklı koşulların ve gerekliliklerin bulunduğunun bilincindeyiz. Etki ettiğimiz tüm ticari faaliyetlerimizde yüksek iş ahlakı, daima kalite ve fark -lılıklar yaratarak, kalıcı üstünlükler sağlayıp, küresel çalışma koşullarında olumlu değişime ivme kazandırma-ya gayret ediyoruz. Ayrıca güncel marka ve pazar araştırmalarıyla eği-limleri takip ediyoruz. Kullanıcı ve çevre dostu ürün geliştirmeye özen gösteriyoruz.

İhracat çalışmalarından bahseder misiniz?

Önceki yıllardan tecrübelerimiz, yaptığınız işin küresel karşılığı olduğunu, yeni iş alanları ve fırsatlar oluşturabildiğimizi gösteriyor.
Bu sayede, bünyemizde bulunan marka ve lisanslı karakterlerin Avru -pa ve Ortadoğu hakları için olumlu dönüşler alıyoruz. Diğer yandan satış kanalı ve pazar araştırmalarımız da devam ediyor.
Hedefimiz; Türkiye’de üretim yapa -rak hem yurtiçi hem de yurtdışı stok ihtiyacımızı karşılamaktır. Covid -19 pandemi sürecinde çalışmalarınız nasıl etkilendi?Küresel salgının en çok etkilediği sektörlerin başlarında şüphesiz eğitim ve bağlı sektörler gelmektedir. Bizler de ağırlıklı olarak kırtasiye ve okula dönüş ürünleri üreten firmalar olarak büyük ölçüde olumsuz etki-lendik.

Pandemiyle birlikte çanta kullanımında gözlemlediğiniz değişimlere nelerdir?

Yeni ticaret koşullar için neler söylemek istersiniz?
Dünyada ve ülkemizde çanta, bazen ihtiyaç, tamamlayıcı aksesuar, mesleki ve eğitim gereği bazen zorunluluk, bazen tarz yansıtma ve sınıfsal bir obje olarak kullanılıyor. Ayrıca pandemiyle birlikte insanların yanında bulundurması gereken eşyaların sayısının arttı. Yeni ticari koşulların belirleneceği pandemi sonrası ticaret dünyasında gerçek emtianın tecrübe ve bilginin olacağını göreceğiz.

2021 hedefleriniz nelerdir?

ME Çantam olarak 2021 yılında da hedefimiz, etkin partnerlik anlayışını sürdürebilir ve yenilikçi çözümler -le, alanında en iyisi olan firmalarla yeni ortaklıklar kurmak. Daima yeni anlaşmalar yaparak, tüm dünyada dinamik, yeni, iş alanları yaratmaktır.